unikalnA biżuteriA z kamieni naturalnych

Biżuteria z Kamieni Naturalnych - Sugilit

Odkryj wyjątkową biżuterię z kamieni naturalnych, w tym sugilit. Nasze ręcznie wykonane ozdoby łączą piękno z naturalnymi właściwościami kamieni, tworząc idealny dodatek dla każdego.

12/11/20244 min read

Ze względu na specyficzne warunki powstawania sugilit to rzadki minerał, który występuje tylko w kilku miejscach na świecie, gdzie panują korzystne warunki hydrotermalne i wystarczająca ilość manganu. Został nazwany na cześć japońskiego petrologa Ken-Ichi Sugi z Uniwersytetu Cesarskiego w Kyushu, który jako pierwszy zidentyfikował go w 1944 r. na wyspie Iwagi w Japonii. Chociaż odkryto go w 1944 r. to nazwano i opublikowano dopiero w 1976 r. Co ciekawe odkryty sugilit w Japonii był bladozielony i biały, a strukturą przypominał granit. Dopiero odkrycie w 1979 r. złoża sugilitu w kopalni manganu Wessels w dystrykcie Kuruman, w części prowincji Przylądek Północny w Republice Południowej Afryki, wzbudziło zainteresowanie wśród świata jubilerskiego, ponieważ wydobywany tam sugilit miał zdecydowanie ładniejszy i ciekawszy kolor – fiolet, który występował w wielu odcieniach tego koloru.

Eksport sugilitu od 1990 r. z Republiki Południowej Afryki praktycznie nie istnieje. Większość z tego co zostało wydobyte, została wyeksportowana i sprzedana przed 1990 r. Sugilit wydobywany jest również w Kanadzie (Quebec w pobliżu Mont Saint-Hilaire) i Indiach (Madhya Pradesh i Radżastan), Australii (Nowa Południowa Walia), Stanach Zjednoczonych (Arizona, Kaliforia i Oregon), we Włoszech (Liguria, Toskania), ale złoża te nie dorównują złożom w Republice Południowej Afryki pod względem ilości i jakości. Nieprzezroczysty sugilit jest szlifowany w formie kaboszonu, a przezroczysty jest fasetowany. Cena fasetowanego sugilitu waha się od 100-2000 USD za karat.

W 1980 r. sugilit został oficjalnie sklasyfikowany jako rzadki minerał, co spowodowało wzrost jego ceny. A w 1987 r. został uznany przez Amerykański Instytut Gemmologiczny (GIA) za kamień jubilerski. W raporcie GIA zamieszczono informacje dotyczące dwóch rodzajów sugilitu – manganowy, który posiada w swoim składzie dominującą zawartość manganu (barwa ciemnofioletowa, łagodnie przezroczysta) i chalcedonowy – krystaliczny, ze względu na dominującą zawartość kwarcu (barwa lawenda i fuksja). Sugilit jest bardzo ceniony zarówno przez naukowców, kolekcjonerów, jak i twórców biżuterii.

Minerał ten przyjmuje wiele innych nazw na całym świecie. Sugilit nazywany jest także jako Wesselite (nazwa pochodzi od kopalni, w której go wydobywano), jako Royal Lavulite (nazwa pochodzi od barwy bardziej lawendowej niż fioletowej), Royal Azel i Royal Lazelle (nazwa pochodzi od kopalni manganu Hotazel w RPA), Cybelene („kybelene” prawdopodobnie nawiązuje do mitu Kybele i Attisie oraz jego związku z kwiatkiem fiołka).

Sugilit zawdzięcza swój atrakcyjny fioletowy kolor dzięki śladowym ilościom manganu. Zachwyca różnymi barwami od różowej poprzez purpurową, aż po niebiesko-fioletową, które mogą być jednolite, centkowane, warstwowe lub poprzecinane żyłkami. Sugilit może też zawierać żółtawe, czerwonawe, jasnofioletowe lub białe plamy. Najbardziej cenione są jednak jednolite i intensywnie czerwonawo-fioletowe. Sugilit może wykazywać nieprzezroczystość, półprzezroczystość, jak i przezroczystość. Półprzezroczysty znany jest jako „żel sugilitowy”, niezwykle rzadki i wysoko ceniony. Mocne kolory rozbudzają artystyczne pasje. Dla wielu osób trzymanie, dotykanie lub posiadanie kawałka sugilitu dostarcza wspaniałych pozytywnych myśli.

Sugilit jest uważany za kamień leczniczy i służył do delikatnego „wyciągania” bólu – zmniejszania bólów głowy, stanów zapalnych, stresu, chorób, toksyn i blokad emocjonalnych. Uważa się, że jest to kamień ochronny. Umieszcza się go na głowie, aby złagodzić depresję, stres i rozpacz.

Kolor fioletowy symbolizuje tajemniczość i duchowość. Jest to również kolor monarchii i bogactwa. Sugilit jest bardzo wyjątkowy, mówi się o nim, że jest jak odcisk palca – nie ma dwóch identycznych kawałków sugilitu, każdy jest niepowtarzalny pod względem kolorów i wzorów. To czyni ten kamień wyjątkowym.

Wzór chemiczny sugilitu jest złożony Na2K(Fe3+, Mn3+, Al)2Li3Si12O30. Sugilit należy do grupy cyklokrzemianów, a zatem ma podobną strukturę do berylu, iolitu i turmalinu. Ma polikrystaliczny skład agregacji, co oznacza, że składa się z wielu małych, mikroskopijnych kryształów o różnych rozmiarach i orientacjach.

Kamień zyskał uznanie dzięki wyjątkowemu pięknu, co czyni go bardzo poszukiwanym przedmiotem kolekcjonerskim. Kilka muzeów na całym świecie, takich jak Smithsonian Institution w Stanach Zjednoczonych i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, pokazało w swoich zbiorach wyjątkowe okazy sugilitu.

Różni projektanci i marki biżuterii włączyli sugilit do swoich kreacji, podkreślając jego unikalny kolor i metafizyczne właściwości. Godnym uwagi przykładem jest projektantka biżuterii Elsa Peretti, która wykorzystała sugilit w niektórych swoich kultowych projektach dla Tiffany & Co. Z sugilitu wykonano skrzydła ozdobnej sowy zaprojektowanej przez Vaan Clefa i Arplesa do ich kolorowej kolekcji Noah’s Ark w 2016 r. Również w Naszej ofercie znajdziecie Państwo wyroby z sugilitu.

Sugilit jest często używany jako centralny element pierścionków, wisiorków, kolczyków i bransoletek. Sugilit symbolizuje siłę, moc i regenerację. Polecany znakom zodiaku – ryba, rak i skorpion.

Źródło:

  1. Crystal chemistry of double-ring silicates; structures of sugilite and brannockite; American Mineralogist (1988) 73 (5-6): 595–600.

  2. https://www.gemselect.com/gem-info/sugilite/sugilite-info.php

  3. https://pl.geologyscience.com/gemstone/sugilite/

  4. About Sugilite – sugilite.com

  5. https://www.franceperles.com/en/blog/post/sugilite-history-origin-composition-virtues-significance-and-recharging-of-the-stone.html?srsltid=AfmBOoqBDcaKxpoOYbXhTJtbE-_c2VGtLr_qdVh0R_rlTBSq6ZYLbNDZ

  6. https://gem-a.com/understanding-sugilite-gemstones-minerals/

  7. https://store.kenkengems.com/blogs/sugilite/sugilite_stone_meaning_properties?srsltid=AfmBOooH-TKknZmXv4Y4UCNAcK207p48voBiyMYidwTg3b4Dnww1Ftj9

  8. https://www.minerals-kingdom.com/stones-virtues/sugilite-stone/

  9. https://www.kristalai.eu/pl/blogs/krysztaly/poglebione?srsltid=AfmBOoqi3rc289Hx44_lDuFylhkkqzvPp10iTa2faGZWebaoYjo16GAL

  10. The Occurrence and Gemological Properties of Wessels Mine Sugilite