unikalnA biżuteriA z kamieni naturalnych

Biżuteria z Kamieni Naturalnych - Czaroit

Odkryj unikalne rękodzieło z naszej pracowni J&R. Każdy wyrób to efekt pasji i artystycznej wizji, która podkreśla piękno ciała. Nasza biżuteria z kamieni naturalnych jest idealnym połączeniem sztuki i elegancji, stworzoną z myślą o wyjątkowych chwilach. Dołącz do nas i ciesz się pięknem, które trwa.

12/18/20243 min read

Czaroit to wyjątkowy kamień jubilerski o niezwykłej urodzie, jedną z najbardziej intrygujących cech jest jego niezwykły i zmienny kolor. Zachwyca różnymi odcieniami fioletu, a także może być koloru liliowego, brązowego, purpurowego i białego. Wydobywany, jako kamień szlachetny o teksturze włóknistej, zakrzywionej, drobnoziarnistej, łuszczącej oraz jedwabistym połysku tworzącej skomplikowane wzory.

Występuje tylko we wschodniej Syberii w Rosji, około 700 km na północny wschód od jeziora Bajkał, w południowej peryferyjnej części kompleksu Małego Masywu Muruńskiego. Masyw Muruński jest niezwykłą formacją geologiczną. Złoża minerału zajmują około 10 km kwadratowych i noszą nazwę „Sirieniewyj kamień” (Lilac Rock)” – „Kamień koloru bzu”. Zapasy czaroitu z roku na rok się kurczą i z tego powodu wydobycie jest ograniczone prawnie. Biżuterię z czaroitu można traktować jako inwestycję, ponieważ ceny czaroitu będą tylko rosnąć.

Historia odkrycia czaroitu

Po raz pierwszy w 1948 r. geolog Władimir Dietmar podczas badania i opisywania terenu granicy Kraju Zabajkalskiego i południowej Jakucji odkrył bloki skalne o barwie fioletu. Władimir Dietmar zostawił znalezisko bez rozgłosu i bez udokumentowania, ponieważ jako radziecki geolog poszukiwał minerałów, które można byłoby wykorzystać w odbudowie zniszczonej po wojnie gospodarce.

Dopiero po 11 latach od odkrycia czaroitu przez Dietmara ekspedycja mineralogiczna pod kierunkiem M.A. Biltajewa udaje się w ten sam rejon w poszukiwaniu złóż uranu. Prace były utajnione ze względu na poszukiwanie promieniotwórczych minerałów. Członkami ekspedycji byli między innymi Jurij i Wiera Rogowie. W 1960 r. Jurij podczas prac poszukiwawczych odkrywa niezwykłe fioletowe skały. Pobrane próbki przekazał żonie do analizy laboratoryjnej. Wiera Rogowa na podstawie uzyskanych wyników odkrywa nowe minerały – żółty i fioletowy.

Potwierdza swoje odkrycie, porównując uzyskane dane z danymi literaturowymi zebranymi w bibliotece Instytutu Geologii w Moskwie – kamienie były nieznane, nie zidentyfikowano dotąd takich minerałów. Próbki wraz z dokumentacją przesłano do Komisji do Spraw Nowych Minerałów. Członkowie Komisji, zatwierdzają żółty minerał i oficjalnie uznają go za nowy. A dla minerału w kolorze fioletu rekomendują wykonanie analizy komórki elementarnej.

Po wielu latach Wiera Rogowa publikuje wyniki badań, w których opisuje tajemniczy bezimienny fioletowy minerał. Kamień naturalny czaroit jest złożonym krzemianem o wzorze chemicznym K5Ca8(Si6O15)2(Si2O7)Si49(OH)-3 (H2O). Jurij Rogow udaje się do Paryża na konsultacje z profesorem mineralogii W.A. Frank-Kamienieckim w Muzeum Mineralogicznym, którego kolekcja minerałów jest najbardziej kompletną na świecie z prośbą o identyfikację. Dokonano porównania wszystkich zebranych minerałów z fioletowym minerałem – kamień nadal niezidentyfikowano. Następnie Wiera Rogowa przesyła okazy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Mineralogicznego w Tokio, które jest władne do nadawania nazw nowym minerałom. Proponuje nazwę czaroit, ze względu na magiczny wygląd.

Rosyjskie słowo chary oznacza „czary” lub „magię”. Wbrew powszechnemu przekonaniu Czaroit nie został nazwany na cześć rzeki Chara, choć został odkryty około 70 km od rzeki Chara. Wygląd czaroitu był tak magiczny, że kiedy po raz pierwszy go odkryto, uważano za podróbkę. Wiele osób twierdziło, że jest barwiony, ponieważ kolor był idealnym odcieniem fioletu. Ponadto trudno było uwierzyć, że minerał o takim unikatowym składzie istnieje w naturalnym środowisku. Równolegle został zatwierdzony inny nowy minerał morelandyt, zgłoszony przez amerykańskiego badacza P. Dann. Wiera Rogowa ze zdumieniem odkryła, że opis minerału morelandytu jest tożsamy z opisem czaroitu. P. Dann próbował zarejestrować minerał odkryty przez Władimira Dietmara, a potem przez Wierę i Jurija Rogowych, jako swoje odkrycie. Po złożonej skardze do Międzynarodowego Stowarzyszenia Mineralogicznego w Tokio, eksperci przyznają rację odkrywcom i w 22.06.1977 r. zostaje oficjalnie nazwany czaroitem, a w 1978 r. ostatecznie zatwierdzony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralne jako prawdziwy i unikalny minerał.

Czaroit pozostaje najrzadszym i najbardziej egzotycznym kamieniem na ziemi. Znalezienie analogicznego złoża jest nadal mało prawdopodobne, nawet na całym świecie.

Czaroit wspomaga przepływ energii przez organizm. Jest uważany za energetycznie ochronny kamień. Czaroit otwiera umysł na ukrytą wiedzę i aktywuje Trzecie Oko, pobudza intuicję i zdolności predykcyjne.

Źródło:

  1. Geochemistry of Ca-(K)-(Na) silicates from charoitites in the Sirenevyi Kamen gemstone deposit, Murun Complex, Eastern Siberia E.Yu. Dokuchits, Shao-Yong Jiang, Aleksandr S. Stepanov, Irina A. Zhukova, T.A. Radomskaya, A.E. Marfin, A.V. Vishnevskiy, Ore Geology Reviews 143 (2022) 104787,

  2. https://capecodcrystals.com/pages/charoite?srsltid=AfmBOorJ-MmuSPT3_bplHB2rRGjQjLyryJ8dZexU_6vZyjlw7MtGjXxZ

  3. https://www.swkatarzyna-muzeum.pl/2019/10/czaroit/

  4. https://www.minerals-kingdom.com/stones-virtues/charoite-stone/

  5. https://www.alexstrekeisen.it/english/meta/charoite.php

  6. https://www.franceperles.com/en/blog/post/charoite-history-origin-composition-virtues-meaning-and-recharging-of-the-stone.html?srsltid=AfmBOopRb6yE1CExTQs9sMC3FBv_uJmHLvRAM8vtMrgSmdOMx_RyN6KJ

  7. https://www.sagaciajewelry.com/blogs/news/charoite-history-meaning-healing-properties-facts-benefits-and-uses?srsltid=AfmBOorEOsj-6h-OJYDDE8rpi5LXHPoNsvsf7jETLFJioMZ23rTtQkvw

  8. https://vibrantcrystalsworld.com/unveiling-the-history-and-properties-of-charoite-crystal/

  9. https://vibrantcrystalsworld.com/unveiling-the-history-and-properties-of-charoite-crystal/

  10. https://www.gemselect.com/gem-info/charoite/charoite-info.php?srsltid=AfmBOopq1LjxnpsIs9213x_iuEO6kjKj7cC63M2zzFZGv-pJV_K0laTb